Începutul lunii iunie a însemnat pentru numeroși membrii ai Clubului Rotary Arad Cetate un început al unei frumoase prietenii legate cu rotarienii din Novi Sad (Serbia). Timp de două zile, Rotary Novi Sad a însemnat locul unde s-au stabilit relații, s-au înfiripat planuri și proiecte de viitor, fără a uita bineînțeles aprecierea față de trecutul istoric, prin vizitarea vechii fortărețe Petrovaradin, așa-numitul Gibraltar al Dunării, cetate ce datează din anul 1692.

Gazdele noastre de la Rotary Novi Sad, Nemanja Dimitric – president 2022/23, Stevan Comic – president 2023/24 – banking/finance, 2024/25  Președinte nominalizat Gordana Petkovic, ne-au prezentat frumosul oraș Novi Sad, unde am vizitat cele mai importante clădiri, construite după planurile arhitectului arădean, Milan Tabaković, a cărui operă arhitecturală este imensă, având în vedere că acesta a emigrat la Novi Sad în anul 1930, unde a locuit împreună cu întreaga familie, până la vârsta de 86 ani, fiind înmormântat în cimitirul Almasko Groblje din localitate.

Nu am uitat să vizităm Capela Păcii, unde s-a încheiat în anul 1699, pacea dintre Sfântul Imperiu Roman și Imperiul Otoman, precum și cochetul centrul istoric Karlovci, cu a sa elegantă ambianță barocă!